Ewa Wajs

W ostatni weekend października wybrałyśmy się z Mają na wycieczkę i pojechałyśmy w moje rodzinne strony, aby odwiedzić Ewę, założycielkę sklepu internetowego Cellofan.pl. Od ponad dwóch lat Ewa wraz z mężem i dwiema córeczkami mieszka w pięknym domu pod Wolsztynem, autorstwa pracowni architektonicznej PL Architekci. Bryła domu bardzo wyróżnia się na tle sąsiadujących budynków. Śmiało można powiedzieć, że dom naszej bohaterki jest jednym z ciekawszych w okolicy. Nie ukrywam, że od chwili kiedy go zobaczyłam, bardzo mnie intrygowało jak jest urządzony w środku i kto może w nim mieszkać. Jednego byłam pewna, taki dom mogli zbudować ludzie otwarci na ciekawą architekturę i nie bojący się nietuzinkowych rozwiązań. I rzeczywiście, Ewa i jej rodzina mają dom pełen odważnych, a przy tym pięknych pomysłów. Dom jest bardzo przestronny, jasny, dominuje w nim biel i szarości, jednak nie jest w nim chłodno. Ewa i jej mąż stworzyli miejsce pełne ciepła, w którym miło spędza się czas. Widać, że przestrzeń została zaprojektowana pod użytkowników, aby żyło się w niej jak najwygodniej. Nie ulega też wątpliwości, że nasi bohaterowie są mistrzami w wymyślaniu tymczasowych rozwiązań do domu – wieszak na ubrania wykonany z gałęzi, szafki z palet – zachwycają na równi z dizajnerskimi meblami. Podczas naszej wizyty Ewa opowiedziała nam o projektowaniu domu. Odwiedziłyśmy również jej sklep Cellofan.pl, którego jedyny stacjonarny punkt znajduje się w Wolsztynie. Nasza bohaterka opowiedziała nam, jak narodził się pomysł na jej biznes w sieci i co szczególnego możemy znaleźć w jej sklepie.

Wasz dom został zaprojektowany przez biuro architektoniczne. Patrząc na dzisiejszą architekturę mieszkalną Polski, zdarza się to nadal rzadko. Taniej jest kupić gotowy projekt z katalogu. Dlaczego wy tak nie zrobiliście?

Gotowy projekt domu zawsze jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. W naszym przypadku jednak bardzo trudno było znaleźć w takich projektach rozwiązania, które chcieliśmy widzieć w naszym domu. W końcu, po chyba miesiącu poszukiwań, udało się nam znaleźć projekt, który w pewnym, choć ograniczonym, zakresie spełniał podstawowe warunki. Na tym etapie wiedzieliśmy już, że nie obejdzie się bez ingerencji innego architekta, który stworzy taki dom, aby spełniał wszystkie nasze oczekiwania. I tak poprzez znajomego, który również był na etapie poszukiwań projektu domu, trafiliśmy na pracownię architektoniczną PL Architekci, która pomogła nam w zaprojektowaniu naszego domu.

Dom, w którym mieszkacie, wyróżnia się na tle domów sąsiadów. Od początku chcieliście, aby to była taka modernistyczna bryła?

Tak, już w czasie poszukiwań projektu rozglądaliśmy się za bardziej nowoczesnymi bryłami. Bazując na naszych wskazówkach dotyczących potrzeb i tego, w jakim stylu ma być utrzymany budynek, PL Architekci zaproponowali nam to rozwiązanie. I to był strzał w dziesiątkę.

To co wyróżnia dom od zewnątrz, to okna – duże na parterze i ciekawa kompozycja małych na piętrze. Czy jesteś zadowolona z takiego rozwiązania?

Duże przeszklenia to rozwiązanie bardzo nowoczesne, które pozwala rozświetlić pomieszczenie, jednocześnie sprawia, że dom otwiera się na otaczającą go naturę. Nawet w chłodniejsze dni, siedząc na kanapie, mamy cały ogród jak na dłoni. Dodatkowo w słoneczne jesienne oraz zimowe dni duże okna pozwalają na pozyskanie maksymalnej ilości światła i ciepła z promieni słonecznych. Małe okienka na piętrze również doskonale spełniają swoją funkcję w doprowadzeniu odpowiedniej ilości światła do pomieszczeń, które pełnią przede wszystkim funkcje sypialniane. A dodatkowo są elementem mocno intrygującym obserwatorów z zewnątrz. 🙂

Czy wnętrza domu też zostały zaprojektowane przez architekta?

PL Architekci stworzyli wizualizację salonu, kuchni, pokoju gościnnego, przedpokoju, małej łazienki oraz sypialni i łazienki u góry domu. Rewelacyjnym rozwiązaniem okazała się zabudowa kuchenna – bardzo nietypowa i wyjątkowa.

Tak, kuchnia bardzo odbiega od wyglądu takiej tradycyjnej. Bardzo podoba mi się pomysł szaf, które zapewne mieszczą wszystko i tworzą piękną drewnianą dekoracją nie tylko kuchni, ale i salonu. Jak wygląda to od strony użytkowej?

Kuchnia i jej funkcjonalność zaskakują mnie każdego dnia. Spędzam tu sporo czasu, bo eksperymenty kuchenne to moja pasja. Rozwiązanie zaproponowane przez architektów okazało się idealne. Wszystkie sprzęty kuchenne mają swoje miejsce i nie zagracają powierzchni blatów. Zabudowana lodówka, zamrażarka, „ukryty” w szafie piekarnik i mnóstwo półek i szuflad do przechowywania niezbędnych w codziennym kuchennym życiu przedmiotów.

A masz co chować, w końcu jesteś założycielką sklepu, który oferuje mnóstwo takich przedmiotów. Ciekawi mnie, czy testujesz je wszystkie zanim trafią do sklepu? 🙂

Oczywiście nie jestem w stanie przetestować osobiście wszystkich oferowanych przez nas produktów, ale faktycznie, wiele z nich znajdziecie w moim domu. Służą od lat i na pewno są wyjątkową ozdobą. 🙂

Opowiedz proszę, jak narodził się pomysł na sklep Cellofan.pl

Pomysł na Cellofan.pl pojawił się 8 lat temu, kiedy na świat przyszła moja pierwsza córka Olga. Ponieważ wraz z jej narodzinami sama zaczęłam coraz częściej robić zakupy przez internet, doszliśmy z mężem do wniosku, że sklep internetowy to dobry pomysł na własną działalność. Przeglądając oferty sklepów internetowych stwierdziliśmy, że w sieci brakuje sklepów, które oferowałyby dobry gatunkowo i niebanalny asortyment prezentowy, w których znajdziemy upominki na dowolna okazję, dla mężczyzny, kobiet i dzieci. I tak ze wspólnych rozmów narodził się Cellofan.pl, którego pierwszą myślą przewodnią było hasło: Prezenty dla wszystkich.

Cellofan to sklep internetowy z siedzibą w Wolsztynie. Czy planujesz otwarcie w przyszłości nowych punktów stacjonarnych? Czy prowadząc sklep w sieci nie brakuje tobie kontaktu z żywym klientem?

Prowadząc sklep internetowy trzeba postarać się podwójnie, aby klient, który dokonuje zakupu był zadowolony. Pamiętajmy, że decyzję o zakupie podejmuje się często tylko na podstawie zdjęcia i opisu produktu. Dlatego staramy się, aby każdy przedmiot był maksymalnie dobrze zaprezentowany odpowiednimi zdjęciami oraz opisem. Bardzo wiele produktów, które oferujemy w sklepie „testujemy” również na co dzień w naszym domu. Wtedy, z czystym sumieniem, możemy polecać nasz asortyment – wiedząc jak dobre gatunkowo i jakościowo produkty oferujemy. Staramy się być z klientem w kontakcie na każdym etapie składania zamówienia – czasem trzeba wyjaśnić wątpliwości, przesłać dodatkowe informacje. W naszej siedzibie w Wolsztynie można również odebrać zamówiony przez internet towar więc de facto – mam również kontakt osobisty z wieloma naszymi klientami. W tej chwili mamy wstępnie opracowaną koncepcję punktu stacjonarnego Cellofan.pl z możliwością otworzenia tego typu sklepów (jako placówek franczyzowych) również w innych miastach. Koncepcja zabudowy, którą zaprojektowaliśmy daje szereg możliwości adaptacji w zróżnicowanych powierzchniowo punktach sprzedaży.

A jak wygląda dobór marek do sklepu?

Dobierając asortyment do sklepu staram się szukać unikalnych marek, oczywiście bazujemy również na brandach znanych w Polsce od lat, jednak wciąż poszukujemy nowości, których jeszcze nie ma na polskim rynku.

Z nawiązania współpracy, z którą firmą jesteś najbardziej dumna?

Największym sentymentem darzę tajlandzką markę QUALY DESIGN – to była pierwsza marka, której dystrybucją w Polsce się zajęliśmy. Takie nasze „dystrybucyjne” dziecko. 🙂

Czy są jakieś cechy, które produkt musi posiadać, aby znalazł się w Cellofan.pl?

Produkty, które trafiają na wirtualne półki naszego sklepu muszą nie tylko „cieszyć oko”, ale też być dobrze zaprojektowane, ergonomiczne i praktyczne. Nie szukamy gadżetów, tylko Gadżetów. Produkt musi mieć to „coś”, ale jednocześnie musi być funkcjonalny. Wbrew pozorom znalezienie takich produktów nie jest łatwe.

Cellofan oferuje produkty bardzo dobrej jakości. Czy według Ciebie cieszą się one dużą popularnością w czasach, kiedy rynek zalewają tanie i nierzadko tandetne produkty z Chin?

Myślę, że rośnie nasza świadomość w kwestii wyboru produktów dobrych jakościowo. Coraz częściej klient w czasie swoich konsumenckich wyborów bierze pod uwagę przede wszystkim fakt, jak długo posłuży mu dany przedmiot domowego użytku. Tutaj jakość produktu ma ogromne znaczenie, podobnie zresztą jak sam projekt i fakt, że ktoś przemyślał funkcjonalność danego przedmiotu. Jeśli weźmie się te aspekty pod uwagę, to nawet przy wyższej cenie wybór między dobrze zaprojektowanym i wykonanym z wysokiej jakości materiałów produktem a często „jednorazowym” gadżetem – staje się oczywisty.

Na koniec naszej rozmowy, gdybyś mogła, na potrzeby Milk & Sun, zrobić taki ranking ‚must have’ z Cellofanu, jakie 3 produkty byś nam poleciła?

Polecam system koszy do segregacji odpadów BLOCK marki Qualy. To idealne rozwiązanie nawet w małym mieszkaniu. Kosze BLOCK są tak zaprojektowane, że można ustawiać je piętrowo jeden na drugim, nie tracąc jednocześnie dostępu do otworu wlotowego kosza. Występują w dwóch rozmiarach i czterech kolorach – można więc każdemu kolorowi przyporządkować stosowny odpad (szkło, papier, tworzywa sztuczne ). Zestaw sałatkowy Wróbelek marki Qualy to kolejny must have – tak urocza misa do serwowania sałaty przyda się w każdym domu. Od lat jest to produkt, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Kolejnym cellofanowym hitem jest klips na klucze do torebki – docenią go przede wszystkim kobiety, bo kto, jak nie one rozumieją tę udrękę przy poszukiwaniu kluczy w przepastnej torebce. Klips na klucze do torebki marki BOBINO to rewelacyjne rozwiązanie tego problemu. 🙂

wywiad i tekst: Magda Bałkowska
foto: Maja Musznicka

11 stycznia 2015


Poprzedni wpis

Następny wpis