milkczyta #1

Tym wpisem debiutujemy na blogu z cyklem postów o tym, co milkowe dziewczyny czytają i czym, wśród papierowych wydawnictw, się zachwycają. Będziemy się z Wami dzielić tytułami książek jakie aktualnie czytamy i tych, które poruszyły nas w przeszłości. Będą też albumy oraz magazyny z całego świata, których wielką miłośniczką jest Majka.

***

Minione tygodnie zdecydowanie należały do książek o zdrowym odżywianiu i naturalnych metodach dbania o cerę i ciało. Na rynku w ostatnim czasie pojawiło się wiele ciekawych publikacji, które mogą stać się pomocnym drogowskazem i początkiem do zmian w pielęgnacji naszej skóry i stylu naszego życia, a nawet początkiem do zdrowszego spojrzenia na świat. A lato, kiedy ogród pełen jest zdrowych warzyw i owoców, to dobry moment na podjęcie wyzwania o dobre samopoczucie. To również odpowiedni czas, aby wzmocnić nasz organizm i przygotować go na nadejście chłodnej jesieni i zimy. Dzięki opisanym książkom, zaczęłam zwracać większą uwagę na to co jem, jakie składy mają kosmetyki, których używam. Ba, kompletnie zmieniłam zawartość mojej kosmetyczki. Dopasowałam ją do potrzeb mojego rodzaju cery. I doceniłam dobrodziejstwo, jakim jest picie wody.

*

ÉMILIE HÉBERT “BEAUTY & FOOD”

Niewielka książka, w której znajdziemy bardzo dużo wskazówek i cennych informacji, na temat tego, co jeść, aby cieszyć się pięknem skóry, włosów i paznokci. Autorka bardzo przejrzyście i czytelnie dzieli się z nami swoją wiedzą na ten temat. Mówi nam, którym produktom powiedzieć “tak” i zaprosić do codziennej diety, a którym powiedzieć zdecydowane “do widzenia!”. Zdradza nam również recepty, jak poradzić sobie z różnymi problemami skóry i włosów. I co najfajniejsze, podpowiada jak ułożyć menu, aby przemycić do posiłków jak najwięcej składników odżywczych, które pomogą nam uporać się z bolączkami dotyczącymi skóry.

W książce z jedzeniem w tytule, nie mogło zabraknąć i przepisów. Émilie Hébert podzieliła je na cztery pory roku. Mamy zatem łatwy podział, co najlepiej jeść i po co sięgać wiosną, latem, jesienią i zimą. Każda potrawa opatrzona jest również opisem, jakie dobroczynne działanie niesie ze sobą. I tak na przykład , znajdziemy tu przepis na ciasto z rabarbarem, które m.in. poprawia koloryt skóry i dodaje jej blasku czy na falafel, który zapobiega wysuszaniu skóry.

“BEAUTY & FOOD” w czytelny sposób podpowiada nam jak skomponować swój jadłospis, aby cieszyć się piękną i zdrową cerą oraz dobrym samopoczuciem. Dobra lektura, którą warto mieć na półce.

*

BOŻENA SPOŁOWICZ „SKIN COACH”

O książce dowiedziałyśmy się od dziewczyn ze Zwykłego Życia. Zaintrygowane tytułem, oraz tym co kryje się w środku, szybko kupiłyśmy własne egzemplarze. Pani Bożena Społowicz, z wykształcenia kosmetolog, jako tytułowa skin coach przez prawie 300 stron swojej książki prowadzi nas ku piękniejszej i zdrowszej skórze. Jak sama piszę we wstępie, przygotowuje nas do podjęcia wysiłku w zmianie dotychczasowych nawyków. Bo najważniejsze są dobre przyzwyczajenia, na przykład wypicie szklanki ciepłej wody rano. Takie małe zmiany, mogą zaprowadzić nas do wymarzonego celu, czyli w tym przypadku, pięknej skóry.

I to właśnie od opisu przyzwyczajeń zaczynamy lekturę. Autorka przygotowała dla nas do wypełnienia „koło skóry”, na którym zaznaczone są trzy obszary: dieta, styl życia i pielęgnacja. Na każdy z tych obszarów składają się nawyki, które wpływają na nasze samopoczucie oraz wygląd naszej skóry. Na moim kole nie jest kolorowo, co oznacza, że sporo pracy przede mną. Dzięki niemu możemy zobaczyć, na których polach powinniśmy wprowadzić zmiany. Kiedy już określimy swoje dobre i złe przyzwyczajenia, kolejnym etapem jest poznanie jaki rodzaj skóry mamy. Prawidłowe określenie typu cery jest o tyle ważne, że możemy wybrać najlepszy dla naszej cery rodzaj pielęgnacji. Autorka szczegółowo opisuje również czego unikać mając dany rodzaj skóry oraz o jakie obszary zaznaczone na kole skóry najbardziej zadbać. W książce znajdziemy ponadto zasady jakimi kierować się przy pielęgnacji skóry, propozycje porannych i wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych. Autorka książki przygotowała również dla nas kilka receptur kosmetyków, które możemy przygotować sami w kuchni.

Skin Coach na pewno weryfikuje nasze przyzwyczajenia. Jest to książka, do której cały czas się wraca, wertuje, wyczytuje kolejne, ciekawe informacje. Dobrze jest mieć taki podręcznik przy sobie. Warto też dodać, że książka jest pięknie wydana.

*

AGNIESZKA MACIĄG “SMAK ZDROWIA”

 Kiedy byłam dzieckiem, Pani Agnieszka Maciąg była dla mnie polską ikoną piękna. Pamiętam, że zachwycałam się nią w teledyskach zespołu De Mono :). Do dzisiaj uważam, że jest piękną kobietą i bardzo ją podziwiam. Ale już nie tylko za piękno zewnętrzne, ale również za to, które wydobywa się z jej wnętrza. Pani Agnieszka jest bowiem świetnym dowodem na to, że nigdy nie jest za późno na zmianę swojego stylu życia. Że dzięki ćwiczeniom, dobremu odżywianiu można cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. A gdy złapiemy już jakąś chorobę, można ją poskromić naturalnymi metodami.

„Smak Zdrowia” to pierwsza książka Pani Agnieszki, którą miałam w rękach. Autorka od wielu lat pisze bardzo ciekawego bloga i wydała do tej pory kilka książek, po które planuję jeszcze w tym roku sięgnąć.  Co znajdziemy w “Samku Zdrowia”? Od pierwszych stron książki dowiadujemy się, jak ważny wpływ na kondycję fizyczną mają pozytywne emocje, spokój, dobry kontakt z własną duszą. Pani Agnieszka podkreśla, jak ważna jest wewnętrzna i zewnętrza harmonia, bez której nie uda nam się cieszyć zdrowym ciałem. Podpowiada nam, jak oczyścić organizm. Pisze, jak ważny jest ruch dla dobrej kondycji naszego ciała. Dużą część książki autorka poświęca tematowi odżywiania. Znajdziemy tu sporo ciekawych przepisów. Na przykład na zupę oczyszczająco-wzmacniająca czy ajurwedyjski ryż z soczewicą i dynią. Na wielu stronach książki Pani Agnieszka nawiązuje do ajurwedy.

„Smak Zdrowia” to świetna książka, dla tych, którzy chcą zmienić swój styl życia na zdrowszy, bliższy naturze, ale zwyczajnie nie potrafią się za to zabrać. Książka Agnieszki Maciąg może być bardzo pomocna, aby zrobić ten pierwszy krok. 

A jakie Was ostatnio zainteresowały książki o naturalnych sposobach dbania o zdrowie i skórę?

_______

tekst: Magda Bałkowska
zdjęcia: Maja Musznicka

20 lipca 2017


Poprzedni wpis

Następny wpis