Mootic Design Store

DESIGN SPOTS to miejsca, które charakteryzuje kreatywne działanie, pasja i jasno określona estetyka. Postanowiłyśmy stworzyć nowy cykl, w którym będziemy oprowadzać Was po punktach związanych z szeroko pojętą sztuką projektową, ale tak trochę od kuchni, bez wydumanych opisów i górnolotnych sformułowań. Zabierzemy Was do sklepów, gdzie można kupić niezależną modę, meble i akcesoria wnętrzarskie. Odwiedzimy pracownie projektowe oraz wszelkiego rodzaju miejsca, w których rodzą się inspiracje lub są one przekazywane innym. Będziemy pokazywać wybrane przestrzenie oraz jak wygląda w nich praca. Dodatkowo edukować Was z zakresów, w których specjalistami będą nasi goście. Niezapowiedzianych kartkówek obiecujemy nie będzie, ale na pewno wiedza ta wniesie coś nowego do Waszego postrzegania designu.

 

Mootic design store to nasze wakacyjne odkrycie. Stworzyła je Monika Kowalczyk, architektka, której marzeniem było, aby po studiach poświęcić się tworzeniu pięknych wnętrz i promowaniu ikon skandynawskiego designu. I śmiało można powiedzieć, że jej się to udaje. Pod szyldem Mootic design store zostały zgromadzone klasyki skandynawskiego wzornictwa, zaprojektowane między innymi przez Arne Jacobsen czy Verner Panton.
Z Moniką spotkałyśmy się w jej biurze, które mieści się w historycznym budynku pożeglugowym, należącym do jej rodziny. Monika opowiedziała nam między innymi o wzornictwie, które wywodzi się ze Skandynawii, a które jest domeną Mootic design store i o procesie zdobywania światowych marek do swojego sklepu. Zdradziła nam również, który klasyk designu jest jej ulubionym.

SONY DSC

Skąd pomysł, aby stworzyć miejsce, jakim jest Mootic Design Store?

Z wykształcenia jestem architektem. Kiedy skończyłam studia chciałam otworzyć miejsce, w którym będę mogła realizować swoje pasje. Poza architekturą, jest to design i wnętrza. Dzięki Mootic mogę się w pełni realizować. Sprowadzam do Polski i sprzedaję tutaj designerskie meble i przedmioty, a także zajmuję się projektowaniem wnętrz.

Jakie produkty możemy znaleźć w Mootic?

Skupiamy się na skandynawskim designie. W swojej ofercie mamy meble, oświetlenie i przedmioty do aranżacji wnętrz takich marek jak: Fritz Hansen, Verpan, Montana, Muuto i wiele innych.

A jakimi cechami charakteryzuje się skandynawski design?

Skandynawskie wzornictwo charakteryzuje się minimalizmem i prostotą formy, przy jednoczesnym użytecznym zastosowaniu danej rzeczy. Dla Skandynawów bardzo istotne jest, aby produkt był funkcjonalny i ładny. Przykładem takiego produktu niech będą młynki do przypraw marki Menu, zaprojektowane przez Norm Architects. Mają one minimalistyczną formę i kiedy patrzymy na nie z daleka, wyglądają jak rzeźby, a nie jak przedmioty codziennego użytku. Do tego są bardzo funkcjonalne. Każdy detal wykonany jest w subtelny sposób. Jest to sztandarowy produkt, który pokazuje nam, czym charakteryzuje się skandynawski design.

W swojej ofercie, Mootic ma bardzo dużo ikon designu. Z dystrybucji którego jesteś najbardziej dumna?

Jest to zdecydowanie fotel Egg, zaprojektowany przez Arne Jacobsen. Ten duński architekt, który w latach 50 XX wieku, został poproszony o zaprojektowanie hotelu w Kopenhadze, a wraz z nim całej infrastruktury i wnętrz, aby wszystko było utrzymane w jednej stylistyce. I tak, w 1958 roku, w garażu Jacobsena, powstał pierwszy model kultowego dziś fotela Egg. Warto wspomnieć, że w tym samym okresie powstał drugi klasyk, zaprojektowany do tego samego hotelu, fotel Swan.

A czy łatwo jest pozyskać do oferty swojego sklepu takie ikony?

Nie jest tak łatwo. Trzeba spełnić wiele wymogów, które stawiają producenci renomowanych marek. Jednym z nich jest na pewno lokalizacja sklepu. Mootic położony jest w centrum, w miejscu, które ma szanse na ciekawy rozwój, który, mam nadzieję, pójdzie w kierunku sztuki i designu. Musiałam również pojechać do Danii, aby spotkać się z przedstawicielami firm, a także odbyć wiele rozmów telefonicznych oraz mailowych.

Czy takie meble cieszą się w Polsce dużą popularnością?

Myślę, że coraz większą. Oczywiście nie jest to produkt, którego sprzedaje się kilkanaście w miesiącu. Klient należy do konkretnej, mało licznej grupy. Zauważam jednak, że świadomość designu oraz tego, aby wnętrze było ciekawie urządzone, jest coraz większa u Polaków i rynek będzie z roku na rok się powiększał.

A jak myślisz, co składa się na to, że meble zaprojektowane ponad pół wieku temu, są nadal modne i do dzisiaj nas zachwycają?

Podejrzewam, że wynika to z tego, iż w czasach kiedy zostały zaprojektowane były na tyle innowacyjne i nowatorskie, że do dziś pozostają świeże i inspirujące. Na pewno wpływ ma na to nazwisko architekta, a także wygoda i funkcjonalność tych przedmiotów. O sile fotela Egg może świadczyć na przykład to, że do dzisiaj inspiruje kolejnych projektantów, jak chociażby Jaime Hayona, twórcę fotelu Ro, który został po raz pierwszy zaprezentowany na Salone Internationale del Mobile 2013 w Mediolanie.

Mootic Design Store, Garbary 102, Poznań
www.mootic.pl

wywiad i tekst: Magda Bałkowska

foto i tekst: Maja Musznicka

15 października 2014


Poprzedni wpis

Następny wpis