Wiedeń – przewodnik

Dziś zabieram Was do Wiednia. Pierwszy raz odwiedziłam to miasto w liceum, jednak na niespełna pół dnia. Mimo wszystko te kilka godzin zdążyło mnie oczarować i już wtedy wiedziałam, że chcę tam wrócić. W końcu udało mi się, tym razem na zdecydowanie dłużej.

Chcąc opisać Wiedeń w trzech słowach, dla mnie to:  biel, czystość i bogactwo architektury. Nie zdawałam sobie sprawy, jaki ogrom historycznych budowli i pomników tam się znajduje. Naprawdę – liczba tych miejsc jest bardzo imponująca, co więcej wszystko jest w idealnym stanie.

mapa

(Mapa Wiener Linien, która okazała się bardzo przydatna; rozkład linii autobusowych mógł ulec zmianie, tutaj wersja pdf klik)

2

2_1

3

5

7

8

 

Dzięki temu, że mój pobyt w Wiedniu trwał 6 dni, udało mi się zobaczyć naprawdę wiele. Spośród miejsc, które odwiedziłam wybrałam te najciekawsze.  Zobaczcie poniżej!

 

 

Centrum

trzy3

SONY DSC

Większość turystów odwiedzając Wiedeń skupia się przede wszystkim na zabytkowym centrum. To tutaj znajduje się najwięcej tych pięknych kamienic, zabytków, pomników, liczne muzea, kawiarnie. Myślę, że zwiedzenie samego centrum wymaga minimum 2 dni!

 

Pałac Schönbrunn

trzy1

Barokowa letnia rezydencja Habsburgów. Wielkość tego pałacu jest imponująca – to aż 1441 komnat. Dookoła znajdują się liczne parki, palmiarnia, ogród zoologiczny i glorietta.

 Pałac Schönbrunn (Schloss Schönbrunn)
Schönbrunner Schlossstraße
www.schoenbrunn.at

Belweder

trzy2

Barokowa rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Piękny pałac z widokiem na miasto oraz urokliwy park.

 Pałac Belweder (Schloss Belvedere)
Prinz-Eugen-Straße 27
www.belvedere.at

MuseumsQuartier – Dzielnica Muzealna

trzy8

W samym Wiedniu znajduje się ponad 100 muzeów! Większość z nich usytuowana jest w centrum. Ja zdecydowałam się odwiedzić MUMOK, który znajduje się na terenie MuseumsQuartier. Już sama przestrzeń przed obiektem jest ciekawa – bardzo spodobały mi się te charakterystyczne niebieskie ławki, z których bardzo chętnie korzystali odwiedzający.

MuseumsQuartier
Museumsplatz 1
www.mqw.at

MUMOK

trzy9

Muzeum Sztuki Współczesnej MUMOK to był mój obowiązkowy punkt zwiedzania Wiednia. Znajdują tam się dzieła XX i XXI wieku. Prym wiedzie pop-art i prace takich artystów jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg, Robert Rauschenberg i Jasper Johns. Znajdziecie też fluxux, nowy realizm i wiedeński akcjonizm.

MUMOK – Muzeum Sztuki Współczesnej
Museumsplatz 1
www.mumok.at

Nowy kampus Uniwersytetu Ekonomicznego

trzy6

Miejsce, o którym nieczęsto piszą w przewodnikach, a które jest bardzo ważnym punktem dla wszystkich doceniających ciekawą architekturę. To otwarty kompleks budynków, idealnie wpisujący się w koncept nowoczesnego miejskiego designu. Moją uwagę zwróciły jeszcze knajpy dla studentów i pracowników spójne z tym, co aktualnie modne; znalazł się tam nawet jeden foodtruck!

Biblioteka i Centrum Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego

trzy5

Wow – to robi naprawdę ogromne wrażenie. Obiekt znajduje się na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego. Miejsce zaprojektowane przez studio Zaha Hadid Architects to iście futurystyczna przestrzeń. Będąc w środku miałam wrażenie, że jestem na statku kosmicznym, a nie na uniwersytecie. Wszechobecna biel dodaje charakteru.

Campus WU
Welthandelsplatz 1
www.wu.ac.at

(nieopodal znajduje się Prater)

Prater

trzy4

Jeden z najbardziej znanych parków rozrywki w Europie. Znajduje się tam diabelski młyn Riesenrad będący symbolem Wiednia.

Prater
www.prateraktiv.at

Donaucity

43

Dzielnica biznesu z licznymi szklanymi wieżowcami oraz architekturą z lat 60. XX wieku

trzy7

Vienna DC
Donau-City  1
www.wu.ac.at

Odpoczynek

Parki

DSC00799

Jest ich mnóstwo w centrum, jak i na obrzeżach miasta.

Dunaj

trzy10

Łęgi Naddunajskie, Stary Dunaj, Nowy Dunaj, Wyspa na Dunaju, kanał Donaukanal – kulturalno-gastronomiczną przerwę można zrobić nad wodą, ponieważ tam znajdują się liczne miejsca bogate w atrakcyjne lokale do odpoczynku i uczty dla podniebienia.

Warto wiedzieć, że w Wiedniu znajduje się ponad 900 punktów ze źródlaną wodą doprowadzaną do całego miasta (także do mieszkań i fontann) prosto z alpejskich gór. Ułatwia to na pewno zwiedzanie i pozwala nieco zaoszczędzić.

DSC00104

Gorąco zachęcam Was do odwiedzenia Wiednia. Mnie bardzo urzekł, dlatego gdy będę miała możliwość pojawienia się tam raz jeszcze, na pewno skorzystam 🙂

Więcej zdjęć znajdziecie u mnie na blogu: klik > maja.musznicka.com

z

tekst i foto: Maja Musznicka

5 września 2015


Poprzedni wpis

Następny wpis